logotype
image1 image2 image3

Kultura bez granic

Zespół Gimnazjów nr 3 im. Stanisława Konarskiego w Dzierżoniowie (ZG3) współpracuje z Gimnazjum z Lanskroun od 2006 roku. Wtedy to została podpisana przez Dyrektora Szkoły Panią Elwirę Chamczyńską i Panią Věra Šverclová, Umowa Współpracy, której celem jest promowanie idei integracji wśród młodzieży po obu stronach granicy. Projekt  realizowany w roku 2011 „Kultura bez granic” jest  kontynuacją wspólnych działań, zmierzających do rozwoju i zacieśnienia współpracy.

W ramach projektu odbyło  się już   spotkanie szkół partnerskich   w Dzierżoniowie w dniach 09- 13.V.2011. Do ZG3 przyjechało wtedy 40 uczniów i 5 opiekunów z czeskiej szkoły.   W trakcie 5-cio dniowej wizyty gości z Czech zostały zorganizowane dla czeskich i polskich uczniów konkursy teatralny, piosenki, tańca, zajęcia i wyjazdy rekreacyjno-turystyczne: Arboretum w Wojsławicach, integracyjna dyskoteka, kręgle, bilard, Palmiarnia w Lubiechowie.

Realizowane były  także działania związane z kulturalno-historycznym dorobkiem Polski. Czescy goście  mieli okazję poznać dzieje Zakonu Cystersów. Zostały zorganizowane wyjazdy do Klasztoru Cystersów w Henrykowie i Krzeszowie. Działaniami nawiązującymi do historii Polski było także zwiedzanie Zamku Książ wraz z Parkiem Krajobrazowym oraz Mauzoleum Piastów Śląskich w Krzeszowie.

W dniach 07-11 września 2011 roku odbyło się drugie spotkanie. Uczniowie z Zespołu Gimnazjów nr 3 w  Dzierżoniowie przebywali z wizytą u swoich przyjaciół z  Lanskroun  (40-tu uczniów i 5 nauczycieli). Spotkanie było kontynuacją wcześniejszych działań. Uczniowie w trakcie spotkania zwiedzili renesansowy pałac w Litomyślu.   Reprezentacyjny renesansowy pałac ozdobiony sgraffitem wzniesiono w latach 1568 – 1581. Dzięki swoim wyjątkowym walorom został zaliczony do zabytków światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Mieli możliwość  poznać historię  średniowiecznego zamku w Bouzovie.Zamek znajduje się w okolicy Ołomuńca. Zbudowany został w 1300r. W 1699r. przeszedł w ręce Krzyżaków.  Oni nadali mu neogotycką szatę na przełomie XIX i XX wieku. W czasie II wojny światowej zamek uległ konfiskacie Stał się siedzibą SS. Zamek z zewnątrz wygląda bajkowo. 

Polscy uczniowie wzięli również udział w jesiennych uroczystościach miejskich, w trakcie których uczestniczyli w pieszym rajdzie turystycznym  na trasie 15- km „Lanškrounska kopa”. W trakcie wizyty zorganizowane zostały konkursy tańca i piosenki. Przebieg obu spotkań został  uwieczniony przez uczniów w formie filmów i zdjęć.

Celem projektu jest rozwój i zacieśnianie współpracy transgranicznej pomiędzy uczniami i nauczycielami z ZG3 w Dzierżoniowie i Lanskroun poprzez:

- zapoznanie uczestników z kulturą, historią, tradycjami,

- poznawanie i promowanie walorów turystyczno-krajobrazowych,

- kształtowanie  postaw tolerancji, otwartości, szacunku,

- poznawanie języka ,

- wymianę doświadczeń pomiędzy nauczycielami,

- wykorzystywanie internetu jako narzędzia do porozumiewania się i wymiany doświadczeń,

Przewidziane do realizacji w projekcie działania w pełni realizują cel Funduszu mikroprojektów, gdyż zakładają budowanie systemu polsko-czeskiej współpracy w szeroko rozumianym obszarze kulturalno-społeczno-edukacyjnym. W Zespole Gimnazjów nr 3 im. Stanisława Konarskiego w Dzierżoniowie za realizację projektu odpowiada Pani Albina Stefańska – koordynator projektu i Pani Magdalena Strońska – przewodnicząca zespołu do współpracy z zagranicą.

 

Sporządziła: Marta Sawic – Rzecznik Prasowy Szkoły