logotype
image1 image2 image3

Rzeka i ruch turystyczny – Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej

 

 

Partnerzy projektu: Gmina Bardo – Revitalizace Kuks

Okres realizacji: 01.02.2012 – 31.07.2013

Wartość projektu: 35 294,12 EUR

 

Gmina Bardo wspólnie z czeskim partnerem stowarzyszeniem Revitalizace Kuks o.p.s realizuje projekt pn. „Rzeka i ruch turystyczny – Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej”. Głównym celem projektu jest wspieranie rozwoju turystyki w oparciu o lokalny potencjał rzek i rekreacji wodnej, a przez to wspieranie rozwoju gospodarczego polsko-czeskiego pogranicza.

Przełom Bardzki to jeden z piękniejszych przełomów rzecznych w Polsce. Rekreacja wodna na szlaku Nysy Kłodzkiej ma swoje ugruntowane tradycje, systematycznie odbywa się tu Ogólnopolski Spływ Kajakowy Nysa Kłodzka, który od trzech lat wpisany jest do Grand Prix Polskiego Związku Kajakowego. Od czterech lat odbywają się tu na co dzień sezonowe spływy pontonowe. Gmina Bardo zainicjowała również nową imprezę: Spływ na Beleczym Przełomem Bardzkim - odbyły się już trzy edycje.

Projekt zakłada przeprowadzenie działań na rzecz dalszej popularyzacji spływów Przełomem Bardzkim oraz rozbudowy infrastruktury wokół szlaku wodnego Nysy Kłodzkiej.

W ramach projektu Gmina Bardo realizuje następujące działania:

* przygotowano i dystrybuowano po obu stronach granicy materiały promujące projekt i Przełom Bardzki oraz związane z nim imprezy wodniackie (plakaty, ulotki): Ogólnopolski Spływ Kajakowy Nysa Kłodzka oraz Spływ na Beleczym Przełomem Bardzkim. Wszystkie materiały zostały przygotowane w dwóch wersjach językowych. Materiały przekazano do wszystkich miast partnerskich Barda: Czeska Skalice, Letohrad, Prerov, Tyn nad Wełtawą oraz do nowych partnerów po stronie czeskiej, których działalność jest ukierunkowana na turystykę wodną.

* w dniach 15 - 17 marca Gmina Bardo wzięła udział w Targach Turystycznych w Hradec Kralove w Republice Czeskiej. W trakcie targów odbyła się międzynarodowa konferencja pn. „Woda i turystyka”, w trakcie której zaprezentowano Przełom Bardzki jako atrakcję turystyczną i przykład dobrej praktyki w zakresie wykorzystania środków unijnych w ramach projektów turystycznych. Spływy Przełomem Bardzkim wzbudziły duże zainteresowanie wśród wodniaków z Czech, prezentowane fotografie zainteresowały samego Wicehetmana Kraju Kralowohradeckiego p.Helmuta Dohnalek, który wyraził chęć przyjazdu do Barda na jedną z naszych imprez wodniackich. W konferencji wzięli udział reprezentanci z Czech, Słowacji, Niemiec i Polski. Udział w konferencji, gdzie były reprezentowane instytucje i organizacje zajmujące się tematyką turystyki wodnej pozwoliło na szeroką promocję spływów Przełomem Bardzkim oraz odbywających się tu cyklicznie imprez, w środowisku wodniackim po stronie czeskiej.

* w trakcie realizacji jest jedno z najważniejszych działań projektu: przygotowanie dokumentacji na urządzenie terenów w otoczeniu szlaku kajakowego Nysy Kłodzkiej. Opracowanie dokumentacji umożliwi ubieganie się o dotacje na realizację przedsięwzięcia w kolejnym okresie budżetowym UE. Wykonanie dokumentacji technicznej docelowo umożliwi również poprawę zagospodarowania otoczenia szlaku, a doraźnie dodatkowo promuje i przyczynia się do zainteresowania Przełomem Bardzkim.

* w dniu 23 czerwca 2012r. zorganizowano w Bardzie konferencję pn. „Szlak Kajakowy Nysy Kłodzkiej – produkt turystyczny regionu”.W konferencji zgodnie z założeniami projektu wzięły udział delegacje partnerów projektu, zaprzyjaźnionych i partnerskich gmin polskich i czeskich, wykonawca dokumentacji urządzenia terenów w otoczeniu szlaku kajakowego Nysy Kłodzkiej oraz przedstawiciele klubów kajakowych i podmiotów turystycznych. W drugiej części konferencji delegaci obserwowali jedną z imprez wodniackich organizowanych w Przełomie Bardzkim „III Spływ na BeleCzym”.

 

Nawiązanie kontaktu z partnerem czeskim jest efektem partnerstwa Województwa Dolnośląskiego i Kraju Kralovohradeckiego. Partner czeski zajmuje się m.in. promocją turystyki wodnej i posiada liczne kontakty zarówno ze środowiskiem wodniackim, jaki i z instytucjami działającymi w obszarze turystyki. Turystyka wodna cieszy się na terenie Republiki Czeskiej dużo większą popularnością, ma wielu amatorów i długie tradycje. Dlatego promocja Przełomu Bardzkiego wśród wodniaków z Czech sprzyja zwiększeniu liczby turystów czeskich korzystających ze Szlaku Nysy Kłodzkiej. Ponadto Gmina Bardo korzysta z doświadczeń partnera czeskiego i wodniaków z Czech, konsultując sposób zagospodarowania szlaku wodnego Nysy Kłodzkiej w ramach tworzenia dokumentacji na urządzenie biwaku i terenów rekreacyjnych. Reasumując realizacja projektu pozwoliła na rozszerzenie transgranicznych kontaktów Gminy Bardo o nowych partnerów po stronie czeskiej.