logotype
image1 image2 image3

Dotyczy: Mikroprojektu Nr EG/2006/003/12

Jedlina-Zdrój, 12.06.2012r.

 

 

                                                                                              Stowarzyszenie Gmin Polskich

                                                                                              Euroregionu Glacensis

                                                                                              ul. Łukaszewicza 4a/2

57-300    Kłodzko

 

Dotyczy: mikroprojektu nr EG/2006/003/12

                                                                                 

            Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju w okresie IV – VIII 2006 było realizatorem projektu pn. „Czeski Teatr „Triarius” gościem III Dolnośląskiego Festiwalu Zupy w Jedlinie-Zdroju”. Zadanie to było elementem składowym szerzej zakrojonej współpracy kulturalnej i wymiany doświadczeń pomiędzy dwoma placówkami kulturalnymi Czech i Polski: Ludowym Stowarzyszeniem „Triarius” z Ceskiej Trebovy i Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju.

            Ideą przewodnią projektu była wymiana artystyczna pomiędzy stronami, a także aktywne uczestnictwo w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych obydwu partnerów. Takim wydarzeniem był III Dolnośląski Festiwal Zupy w Jedlinie-Zdroju, podczas którego głównym punktem części artystycznej był występ teatru „Triarius”, a po stronie czeskiej Festiwal kulturalny „Na Trati” w Ceskiej Trebovie, z udziałem zespołów artystycznych z Jedliny-Zdroju. Ważnym wydarzeniem organizacyjnym polsko-czeskiej wymiany kulturalnej była zakrojona na szeroka skalę promocja medialna obydwu Festiwali w prasie, radiu, telewizji, a także na stronach internetowych po obu stronach granicy.

            Była to pierwsza tego typu inicjatywa współpracy kulturalnej z partnerem zagranicznym. Zaowocowała ona ciekawymi wydarzeniami, które spotkały się ze sporym zainteresowaniem społeczności lokalnych rejonu przygranicza. Wzajemna wymiana kulturalna przyczyniła się do zaznajomienia się z kulturą i sztuką obu narodów. Dzięki licznym obopólnym zaproszeniom pomiędzy partnerami nastąpił wzrost zainteresowania walorami turystyczno-krajoznawczymi. Nawiązano liczne przyjaźnie, które przyczyniły się do przełamania barier językowych. Projekt był również świetnym narzędziem promującym walory przynależności do Wspólnoty Europejskiej.

 

Sporządziła:

Dorota Romanowska