logotype
image1 image2 image3

Między nami sąsiadami

Gmina Miejska Nowa Ruda  w latach 2011-2012 zrealizowała z Miastem Broumov transgraniczny projekt pn. „Między nami sąsiadami”, którego głównym celem był wzrost konkurencyjności  miast partnerskich poprzez opracowanie i publikację polsko-czeskich pakietów materiałów promocyjnych  oraz wspólna promocja na międzynarodowych targach turystycznych. Realizacja projektu miała na celu kontynuację piętnastoletniej współpracy miast partnerskich poprzez stworzenie wspólnego, zintegrowanego systemu  promocji. Wspólna promocja pod hasłem: A PLACE WITH HEART AND SOUL przyczyniła się do ujednolicenia wizerunku miast partnerskich. Dotarcie z ofertą regionu noworudzko-broumowskiego do potencjalnych odbiorców usprawnił system dostępu  do informacji turystycznej, pozwolił na efektywniejsze wykorzystanie infrastruktury turystycznej i kulturalnej oraz zachęcił turystów do częstszego odwiedzania przygranicznych miast - Nowej Rudy i Broumova. Przewidziane do realizacji w projekcie działania skupiały się na przygotowaniu wyczerpujących i merytorycznych materiałów wydanych w formie tradycyjnych publikacji a następnie zamieszczeniu ich w wersji elektronicznej na stronach internetowych partnerów oraz w ogólnie dostępnym kiosku multimedialnym . Materiały promocyjne w postaci folderu-katalogu, wspólnego planu miasta oraz trzech wersji mini folderu zostały wydane w wersji dwujęzycznej tj. polskiej i czeskiej . W celu dotarcia z ofertą turystyczną i kulturalną do jak najszerszego grona odbiorców miasta partnerskie zaprezentowały się wspólnie jako region noworudzko-broumowski na targach turystycznych w Gdańsku (kwiecień 2012) i Pradze (luty 2012) prezentując tam przygotowywane przez obu partnerów materiały promocyjne oraz filmy reklamowe. 

 W ramach projektu wykonano  następujące publikacje promocyjne po stronie polskiej:

       1.   Folder/katalog – publikacja bogata w fotografie, w wersji dwujęzycznej, prezentująca walory i atrakcje Nowej Rudy i Broumova.

    2.   Mini foldery – w wersji dwujęzycznej. Trzy wersje folderów w sposób skrótowy prezentują to, co warto zobaczyć w Naszych miastach. Turysta znajdzie tam również krótkie informacje z bazą gastronomiczną i noclegową.

    3.   Plan  regionu noworudzko-broumovskiego.

    4.   Torebki promocyjne.

    5.   Na terenie miasta zamontowano 10 tablic informacyjnych. W tablicach zostały zamieszczone niezbędne dla turysty informacje o prezentowanych  w folderach zabytkach miasta.

 

Projekt miał decydujący wpływ na zainteresowanie turystów ofertą regionu noworudzko-broumovskiego. Głównym jego celem było zwiększenie ruchu turystycznego na pograniczu poprzez stworzenie wspólnej zintegrowanej promocji oraz zniesienie barier w kontaktach społeczności Polski i Republiki Czeskiej. Zaplanowane zadania pozwoliły kontynuować założenia współpracy transgranicznej wyrażające się m.in. w tworzeniu więzi mieszkańców z regionem, zwalczaniu barier językowych i mentalnych po obu stronach granicy, zwiększaniu roli atrakcji i walorów turystycznych oraz kształtowaniu u młodego pokolenia pozytywnego nastawienia do przyszłej współpracy między miastami. Promocja regionu na międzynarodowych targach turystycznych stworzyła szanse na jego wielopoziomowy rozwój gospodarczy i kulturowy. Wspólna promocja na targach turystycznych z wykorzystaniem opracowanych materiałów promocyjnych przyczyniła się do ujednolicenia wizerunku Nowej Rudy i Broumova jako regionu o tożsamych walorach turystycznych i kulturowych. Partnerzy projektu poprzez wspólne opracowanie pakietu materiałów promocyjnych chcieli aby potencjalny turysta odwiedzający Nowa Rudę odwiedził również Broumov i odwrotnie – tak aby przedstawione w materiałach promocyjnych informacje o naszych miastach przyciągały turystów do naszego regionu a nie do konkretnego miasta.